Головна » 2015 » Жовтень » 19 » Стоп – насильству
Стоп – насильству

Кожен день мільйони людей страждають від страшної дії насильства. За останніми даними МЗС України тисяча українських дівчат віком 18-25 років за різних умов виїхали закордон і там стали повіями. Все найчастіше зустрічаються дії насильства вдома – домашнє насильство. Більша частина людей не вміють захищати себе від страшного впливу цього лиха.

Світ, що нас оточує, - кольоровий. Він має різні кольори – зелений, синій, червоний, жовтий, оранжевий. Не менше кольорів у світі почуттів: його найбільш яскраві кольори складаються з любові та поваги близьких, рідних, знайомих та незнайомих людей. Та часом трапляється так, що ці фарби тьмяніють. І тоді в картині оточуючого нас світу все більше переважає чорна фарба – особливо коли в життя вривається насильство.

Часто, говорячи про насильство, мають на увазі фізичне насильство – побиття, завдання людині фізичної шкоди, проте, коли дитину або й дорослу людину зачиняють в кімнаті, не дозволяють зустрічатися з друзями, ізолюють, ображають, не дають змоги висловлювати свої думки, збиткують над ними, змушують до сексуальних стосунків, вживання наркотиків, алкоголю чи порушення загальноприйнятих в суспільстві норм, - це теж насильство. Його слід вміти розпізнавати, щоб запобігти цьому злу та захистити від нього себе і інших людей. Розрізняють фізичне, сексуальне та психологічне насильство. Хоча майже у кожному випадку насильства мають місце всі ці різновиди. Фізичне насильство виявляється найбільш явно. Це – завдання фізичної шкоди, насильне утримання під замком, покарання дітей тощо. Окрім цього, якщо чоловік залишає жінку одну в небезпечному місці або загрожує зброєю, - це теж фізичне насильство.

Сексуальне насильство найчастіше сприймається як примус до статевих зносин у будь-якій формі. Проте, образа жінки словами, що мають сексуальне забарвлення (наприклад, «повія»), гнів на грунті ревнощів, примушування до того, щоб вона одягалася більш сексуально, ніж вона бажає, - це теж сексуальне насильство.

Психологічне насильство більш приховане. Це ігнорування почуттів, образа переконань та їх висміювання, публічна образа, присвоєння коштів жінки та приниження ії на економічному грунті.

Економічне насилля – полягає в позбавленні коштів або заборони працювати чи шукати роботу, переслідування, стеження, залякування, ізоляція від сім’ї та друзів.

«Мій дім – моя фортеця» - є така поговірка. Здавалося б, саме тут людина має надію знайти любов, ласку, взаєморозуміння та розраду від життєвих бур. Але часом трапляється так, що саме вдома відбувається перша зустріч з насильством. Тоді затишна кімната може перетворитися на клітку з міцними гратами.

З насильством можна зустрітися на вулиці, на роботі, в школі та громадських місцях. Домашнє насильство важче розпізнати і важче захистити себе. Адже воно в даному випадку йде від близької людини.

Домашнє насильство часто набуває таких агресивних форм, як залякування, примус, тероризування або побиття. Сюди входять як насильство, що уже здійснилося, так і мовчазна або висловлена загроза насильством у майбутньому. Це й постійне словесне (часто в грубій, брутальній формі), емоційне, фізичне, сексуальне чи економічне насильство. Кожен з цих видів насильства завдає важких душевних та фізичних страждань, і неможливо розділити їх за ступенем заподіяної людині шкоди.

Домашнє насильство чиниться з метою контролю і утвердження своєї «зверхності», коли одна людина примушує іншу здійснювати свої бажання. Причому це відбувається не одного разу, а постійно, переростаючи у стиль поведінки.

Постраждалим від насильства Центри соціальних служб для сімей, дітей та молоді надають правові, психологічні, соціально-медичні та соціально-психологічні послуги з метою збереження соціального статусу та повноцінної життєдіяльності, адаптування у суспільстві дітей, які постраждали від жорстокого поводження.

Щоб попередити насильство Піщанським районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проводиться профілактично-роз’яснювальна робота з особами різних категорій. Нещодавно фахівцями із соціальної роботи Піщанського РЦСССДМ Редько Тетяною Анатоліївною та Токарчук Людмилою Олександрівною було проведено груповий захід з особами які відбувають покарання без позбавлення волі на тему: «Стоп –насильству». Обговорено види насильства, міфи про насильство, переглянуто ряд відеороликів до даної теми та кожен із учасників отримав інформаційну листівку.

Фахівець із соціальної роботи
Т.А.Редько